Zábavný kvíz o Josefu Čapkovi pro rodiče

Datum: 24. 02. 2023 - 17. 03. 2023

Téma: Josef Čapek-kvíz pro rodiče

Vážení rodiče i ostatní rodinní příslušníci. Připravili jsme pro Vás krátký, zábavný kvíz o Josefu Čapkovi, autorovi vpravdě nadčasové a geniální dětské knížky Povídání o pejskovi a kočičce jak spolu hospodařili ještě o všelijakých jiných věcech. Dobře se bavte a zkuste trochu potrápit mozkové závity.
  1. Začněme zlehka: Josef Čapek se narodil roku 1886 v
  • Malých Svatoňovicích
  • Hronově
  • Pyšelích

1. Nebyl jedináček, životem ho provázeli:
  • Bratři Karel a Jan
  • Bratr Karel a sestra Helena
  • Bratr Karel a sestra Alena

1. Ač napsal mnoho děl, je nejznámější pro svou dětskou knihu Povídání o pejskovi a kočičce. Tu napsal:
  • Pro svou jedinou dceru Alenu
  • Na objednávku nakladatele Otakara Štorcha-Mariena
  • Původně jako seriál pro dětský časopis Mateřídouška

1. Josef Čapek byl také významným a uznávaným malířem a věnoval se i knižní grafice. Jednu z uvedených knih ovšem neilustroval - určete kterou:
  • Povídání o pejskovi a kočičce
  • Žabákova dobrodružství (Keneth Graham)
  • Dášeňka, čili život štěněte

1. Na náměty děl Josefa Čapka bylo vytvořeno několik televizních inscenací a dokonce jeden celovečerní film. Uhodnete jeho název?
  • Stín kapradiny (režie František Vláčil)
  • Krakatit (režie Otakar Vávra)
  • Markéta Lazarová (režie František Vláčil)

1. Není možné, abychom se nezastavili u Josefova bratra Karla, geniálního spisovatele a autora mnoha oceněných románů. Karel Čapek se věnoval též tvorbě pro děti a napsal oblíbenou knížku Měl jsem psa a kočku. Jak se jmenovala kočka, kterou Karel Čapek vlastnil?
  • Madlenka
  • Pudlenka

1. Karel Čapek byl také autor sci-fi literatury a je často uváděn jako tvůrce slova “robot“. Je tomu skutečně tak?
  • Ne, autorem je Josef Čapek
  • Ano, autorem je skutečně Karel Čapek
  • Autor je ve skutečnosti neznámý

1. Na některých dílech Josef Čapek s bratrem Karlem spolupracoval, jedno   z níže uvedených ale do výčtu nepatří. Které?
  • Ze života hmyzu
  • Devatero pohádek
  • Bílá nemoc

1. Z Povídání o pejskovi a kočičce vzniklo několik krátkých animovaných filmů, které namluvil skvělý český herec

1. Život Josefa Čapka byl krutě a předčasně ukončen v koncentračním táboře
  • Bergen-Belsen
  • Dachau
  • Osvětim
  …a to v dubnu roku 1945 - jen měsíc před koncem druhé světové války. S dílem Josefa Čapka se seznamujeme už jako děti a provází nás i jako dospělé. Má nám co říct i 78 let po autorově smrti a doufejme, že tomu tak bude v budoucnosti. Byla by škoda zapomenout! Řešení kvízu najdete na nástěnce třídy!